OBSŁUGA PRAWNA FIRM
POMAGAM W PROWADZENIU BIZNESU
Obsługa prawna firm to tak złożone zagadnienie, że ciężko jest je wyczerpać w kilku punktach.
Obecnie zdecydowana większość moich Klientów to przedsiębiorcy - zarówno freelancerzy - jednoosobowe działalności gospodarcze, jak i małe czy średnie firmy. Niezależnie od tego, czy znajdują się na początku swojej drogi zawodowej, czy mają duże doświadczenie w biznesie, wszystkim pomagam z takim samym zaangażowaniem.
Obsługa prawna firm to m.in:
W związku z faktem, że zawsze podążam za potrzebami swoich Klientów, dostępne są u mnie abonamenty na obsługę prawną – ich zakres jest każdorazowo ustalany na podstawie indywidualnych preferencji i oczekiwań. Z powyższej usługi korzystają głównie przedsiębiorcy, ceniący sobie spokój i przedkładający zapobieganie sytuacjom kryzysowym nad ponoszenie ich konsekwencji. Jeżeli i Ty lubisz czuć się bezpiecznie i nie chcesz samodzielnie przedzierać się przez gąszcz przepisów – pisz lub dzwoń śmiało.
Pakietowa obsługa prawna to możliwość wykupienia konkretnego rodzaju usług lub konkretnej liczby godzin konsultacji/doradztwa prawnego. Dzięki temu Klienci mają gwarancję stałej kwoty pakietu i w prosty sposób mogą ująć ją przy ustalaniu budżetu.
Kwota za jednorazowe usługi prawne jest każdorazowo ustalana przed rozpoczęciem współpracy. Dzięki temu każdy Klient doskonale wie, ile wyniesie go pomoc prawna.
Bardzo zależy mi na tym, żeby Klienci wiedzieli, że obsługa prawna firm to nie tylko wykonywanie czynności na rzecz Partnera. To także szeroko pojęte doradztwo oraz stały kontakt.
Ofertę wsparcia prawnego dla firm każdorazowo dostosowuję do konkretnego Klienta - do jego oczekiwań, preferencji i budżetu. Moją misją jest udowadnianie, że prawa nie trzeba się bać! Tłumaczę zawiłości prawne zrozumiałym językiem, pomagam w prowadzeniu biznesu, doradzam, jakie rozwiązanie prawne wybrać… Nie ograniczam się jedynie do prowadzenia spraw. Chcę wychodzić szerzej, spotykać się z przedsiębiorcami, prowadzić z nimi dialog… Zależy mi na tym bardziej niż na czymkolwiek innym. Chcę, by mi zaufano - bez tego obsługa prawna - firm czy osób indywidualnych - jest wręcz niemożliwa.
Chciałbym wymienić w tym miejscu wszystkie możliwe zagadnienia, którym wspólnie możemy stawić czoła, ale zdaję sobie sprawę z faktu, że jest to niemożliwe. Postaram się więc przytoczyć te sprawy, z którymi przedsiębiorcy, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, mikro-, małe lub średnie firmy czy spółki prawa handlowego mierzą się najczęściej:
1. Spory gospodarcze
- reprezentowanie w sporach między przedsiębiorcami (firmami),
- reprezentowanie w sporach o zapłatę (dochodzenie należności),
- reprezentowanie w sporach o odszkodowania,
- reprezentowanie w sporach związanych z realizacją postanowień umów,
- reprezentowanie w postępowaniach egzekucyjnych.
Spory gospodarcze to bardzo szeroki temat, obejmujący wiele kwestii związanych z niedotrzymaniem postanowień umów czy niewywiązywaniem się z obowiązków nałożonych przez przepisy prawa. Jeszcze przed wejściem na drogę sądową, zawsze na początku zaczynam od próby polubownego rozwiązania sporu. Jestem zwolennikiem mediacji i negocjacji.
2. Spory sądowe dot. przewozu i spedycji
- reprezentowanie w sporach między przedsiębiorcami (firmami) na tle realizacji umów przewozu i spedycji,
- reprezentowanie w sporach o zapłatę (dochodzenie należności) itd.
Spory sądowe związane z realizacją umów przewozu i spedycji bywają skomplikowane, bo dotyczą nie tylko tego, co się stało, ale też tego kto, kiedy i w jaki sposób może zgłaszać swoje roszczenia. Brak reakcji w odpowiednim czasie lub niewłaściwe działanie mogą spowodować, że roszczeń nie będzie można skutecznie dochodzić, co często oznacza dla firmy straty.
3. Zakładanie działalności spółki
- wsparcie w wyborze rodzaju spółki,
- zakładanie spółki z o.o., spółki jawnej, spółki cywilnej itd.,
- likwidacja spółki z o.o., komandytowej, jawnej itd.,
- przekształcanie spółek,
- zmiana formy prowadzenia działalności z jednoosobowej działalności gospodarczej na spółkę.
Prowadzenie firmy jest pełne różnego rodzaju wyzwań. Zatem dobrze jest wiedzieć jakie są możliwości związane z różnymi formami jej prowadzenia.
4. Sporządzanie i opiniowanie umów
- sporządzanie umów o współpracy, sprzedaży, poufności,
- weryfikacja zgodności z prawem umów,
- analizowanie umów,
- ocena ryzyka związanego z umową.
Mimo, że często słyszy się, że napisanie dobrej umowy jest banalnie proste, rzeczywistość jest nieco inna. Przy jej tworzeniu nie można pominąć żadnego istotnego aspektu, ponieważ ma to wpływ na realizację postanowień umownych. Trzeba pamiętać, że umowa jest spisywana na „czas wojny”, a nie pokoju. Oferuję nie tylko sporządzanie umów różnego typu na podstawie danych od Klientów, ale i opiniuję już stworzone umowy.
5. Przygotowywanie i opiniowanie dokumentów
- przygotowanie protokołów,
- przygotowanie regulaminów,
- przygotowanie uchwał,
- przygotowanie sprawozdań,
- opiniowanie protokołów, regulaminów i uchwał.
Doskonale zdaję sobie sprawę z faktu, że prowadzenie działalności gospodarczej to nie tylko plusy, ale i uciążliwości - m. in. konieczność prowadzenia obszernej dokumentacji. Protokoły, regulaminy, sprawozdania - wszystko to wymaga nie tylko czasu, ale i specjalistycznej wiedzy. Większość dokumentów musi posiadać prawnie uregulowaną formę, zawierać niezbędne elementy, załączniki itp. Obsługując prawnie firmy, przygotowuję całą niezbędną dokumentację, a Klient nie musi martwić się o dotrzymywanie terminów ani poprawność pism..
6. Sukcesja firm
- dziedziczenie udziałów w spółkach,
- sukcesja firmy rodzinnej,
- nabywanie przedsiębiorstwa.
Kwestie związane z dziedziczeniem są często dość trudne do ustalenia i nieoczywiste. Wspieram Klientów na każdym etapie spraw związanych z dziedziczeniem udziałów w spółkach. Oprócz tego, doradzam i przygotowuję dokumenty związane z sukcesją, jak i nabywaniem predsiębiorstw.
7. Windykacja należności